יום רביעי, 4 במרץ 2009

כוחה של קהילה


בשנת 1990 תם השלטון הקומוניסטי במרבית מזרח אירופה וברוסיה, ברית המועצות הגדולה קורסת...

קובה, שנהנתה מסיוע כלכלי סובייטי, נפט במחירים מוזלים ומיכולת לייצא סוכר במחיר גבוה בהרבה ממחירי השוק, מצאה עצמה לבד במערכה. הפסקת הסיוע למדינה המאוכלסת ביותר באיים הקריביים הובילה אותה לטלטלה קשה ושפל כלכלי עמוק. ב-1992 הידק הממשל האמריקני את אמברגו הסחר על קובה, והוריד עוד יותר את רמת החיים בקובה עד למצב משברי. יבוא הנפט של קובה יורד ביותר מחצי וכמויות המזון פוחתות ב-80 אחוז, היאוש החל מכרסם...


מצב חדש ובעייתי זה הוביל את קובה למרחב שונה של אפשרויות, והבעיה הפכה להזדמנות נפלאה שבאה לידי בטוי באופן בו קרו הדברים... כוחה של קהילה.

אנשים החלו לחפש דרך כיצד המערכת יכולה להתקיים מתוך המשאבים שלה עצמה. הקשיים הקיומיים הובילו את העם הקובני לפתרונות מאוד יצירתיים. אחד המעברים המעניינים שקרו הוא המעבר ממערכת חקלאות תעשייתית ממוכנת לזו הבנויה על טכניקות גידול אורגניות, וגינות מקומיות וקהילתיות על מנת לספק מזון.

הסרט הבא מציג לנו נקודת מבט לגמרי אחרת על העם הקובני. זוית בה אפשר לראות תרבות שונה המתעדכנת ביצירתיות, תעוזה ושיתוף פעולה. הסרט פותח בדיון על שיא תפוקת הנפט, הזמן בו ייצור הנפט יגיע לשיא ומגולל את סיפורה של הקהילה בקובה, המדינה היחידה עד כה שעמדה בפני משבר - חוסר בדלקים פוסילים - המשמשת לנו כדוגמא לתקווה ואפשרויות...1 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

חבל על הזמן