יום שני, 9 בפברואר 2009

חקלאות טבעית


האדם הרגיל מוצא את גאוותו הגדולה באשליה כי הוא היצור היחיד עלי אדמות בעל היכולת לחשוב. הוא טוען כי הוא יודע את עצמו ואת עולם הטבע הסובב אותו, ומאמין כי אפשר להשתמש בטבע כרצונו. יתרה מזאת, האדם הרגיל משוכנע שאינטליגנציה היא כוח, שהוא יכול להשיג את כל שחפצה נפשו.


צועד קדימה, תוך שהוא אוחז במדעי הטבע, טובע בתרבותו החומרית, התרחק האדם מן הטבע ביצרו ציביליזציה המרוכזת בו עצמו, כמו ילד קטן המורד נגד אמו.


אבל כל הערים הגדולות והמתועשות שפעילותו הקדחתנית יצרה ריקות הן, כל תענוגותיו ותשוקותיו זורעות הרס של סביבתו הטבעית תוך ניצול לרעה של אמא אדמה. משאבים שהולכים ודועכים ומשברי מזון בעולם מטילים צל כבד על עתיד המין האנושי.

עתה, משהתחיל האדם סוף סוף להבין את חומרת המצב שאליו נקלע, עליו לחשוב טוב מה עליו לעשות. אך אם לא יאזור אומץ להתבונן עמוק לתוך עצמו, ולשנות את נקודת המבט שלו, לא יוכל להימלט ממסלול ההרס.

מנוכר מן הטבע, הקיום האנושי הולך ומתרוקן. מעיין החיים מתייבש... והאדם החולה הולך ונחלש בתוך התרבות שיצר... (מאסאנובו פוקואוקה)
מסנובו פוקואוקה, חקלאי/פילוסוף/מקרוביולוג/אקולוג שחי באי שיקוקו, דרום יפן.

שיטת החקלאות שלו אינה דורשת מיכון כלשהו או תוספים של כימיקלים, וחלקות גן הירק צורכות מעט מאוד עישוב. הוא לא מעבד את האדמה או משתמש בקומפוסט... ובכל זאת, פוריות האדמה בחלקות עצי הפרי והשדות שלו משתבחת משנה לשנה. שיטתו אינה יוצרת זיהום והוא משקיע פחות עבודה מכל חקלאי אחר... מה אם כן סוד הדרך בה הלך ?בעיני רוחו של ביל מוליסון, מהוגי הפרמקלצ'ר, פוקואוקה, בספרו "One Straw Revolution" מציג אולי בצורה הטובה ביותר את הפילוסופיה הבסיסית של פרמקלצ'ר. בקצרה, זוהי פילוסופיה של עבודה עם הטבע ולא נגדו, התבוננות מתמשכת ומודעת ולא עבודה ממושכת ללא מחשבה. דרך בה צמחים, אנשים ובעלי חיים פועלים תוך התחשבות במכלול, לעומת דרך הטיפול הרגילה בה כל מקום הוא מערכת יחידה ונפרדת ללא זיקה וקשר לתמונה הכוללת.רעיון החקלאות הטבעית הבזיק במוחו של פוקואוקה בגיל 25. בוקר אחד, בעת שישב על צוק המשקיף למפרץ, הבזק של התגלות קרה. הוא הבין כי הטבע מושלם כמות שהוא. הבעיות מתחילות לצוץ כשהאדם מתערב בטבע ומשתמש בו לתועלתו האנוכית, ומתגלגלות ככדור שלג כאשר הוא מנסה לפתור אותן. פוקואוקה ניסה להסביר את תובנתו לשאר האנשים אך משלא הבינו החליט לחזור לחוות הוריו על מנת ליצור דוגמה חיה להבנה החדשה תוך יישום שלה בחקלאות הטבעית.


"חקלאות טבעית היא לא רק גידול ירקות, פירות ויבולים, היא נועדה במהותה לטיפוח ושלמות של בני האדם. השתחררות מן האגו היא הדרך הקצרה לאיחוד עם הטבע." (מסנובו פוקואוקה)


אמיליה הייזליפ היא אשת פרמקלצ'ר וחקלאות אורגנית, חלוצה בחקלאות וגינון סינרגי אשר הושפעה עמוקות מעבודתו של פוקואוקה. הייזליפ מיקדה את רוב עבודתה ביצירת תנאים לגן ירק ועשבי תועלת בהשראתו של פוקואוקה וקטע הוידאו הבא ממחיש את עקרונות השיטה ליצירה של מערכת ברת קיימא המקיימת את עצמה תוך שימור משאביה.


זהו קטע נדיר המראה את תוצאות עבודתה רבת השנים...שיטות טבעיות המתמזגות עם הטבע ליצירת גן עדן בפתח הבית.


1 תגובות:

יוסי אבו אמר/ה...

חקלאות טבעית היא חלק מפיתוח בר-קיימא. עלינו לעודד גישות כאלו יותר ויותר במיוחד לאור שינוי האקלים וההתחממות הגלובאלית. חקלאות מסחרית הורסת את האדמה ואחראית על הרבה נזקים סביבתיים.